Analiza składu i masy ciała
Impedancja bioelektryczna, nazywana także rzadziej bioimpedancją elektryczną (BIA, bioelectrical impedance analysis), jest coraz szerzej stosowaną nieinwazyjną metodą pomiaru składu ciała. Można ją stosować u osób obu płci, w każdym wieku, praktycznie niezależnie od stanu zdrowia.
Wyniki otrzymane za pomocą analizy impedancji bioelektrycznej są łatwe do uzyskania, wysoce powtarzalne.
Badanie BIA polega na zmierzeniu impedancji (czyli rodzaju oporu elektrycznego złożonego z rezystancji i reaktancji) tkanek, przez które jest przepuszczany prąd elektryczny o niskim natężeniu. Właściwości elektryczne tkanek są znane od prawie półtora wieku – pisał o nich Hermann już w 1871 roku [1]. W połowie XX wieku o związku pomiarów impedancji bioelektrycznej z całkowitą ilością wody w ciele pisali Barnett [2], a następnie Thomasset [3] stosujący dwie elektrody podskórne, natomiast nieco później Hoffer i wsp. [4], którzy używali czterech elektrod umieszczonych na powierzchni skóry. W latach 70. XX wieku Nyboer i wsp. [5] rozpoczęli pionierskie badania w zakresie pletyzmografii impedancyjnej, w których wskazali na związek zmian impedancji ciała ludzkiego ze zmianami w pulsacyjnym przepływie krwi w narządach, pulsie tętniczym oraz w oddychaniu.
Co pokaże badanie?
Z badania uzyskamy zawartość:
• wody
• białka
• substancji mineralnych
• masy mięśniowej
• tkanki tłuszczowej
Ponadto obliczone zostanie BMI, PPM (podstawowa przemiana materii), analiza „ukrytej otyłości” – jest to proporcja tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej przy prawidłowym BMI.
Jeśli masz dodatkowe pytania, napisz lub zadzwoń do mnie.
Źródło: Anna Lewitt, Elżbieta Mądro, Andrzej Krupienicz: „Podstawy teoretyczne i zastosowania analizy impedancji bioelektrycznej (BIA)” Zakład Podstaw Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Warszawie, www.endokrynologia.viamedica.pl Źródło:medfitness.pl
Dietetyk dla dzieci Kraków Dietetyk SIBO Kraków Księga Smaków dla dzieciaków RMF FM kraków