Rola dietetyka w walce z nadmiernym wypadaniem włosów

Rola dietetyka w walce z nadmiernym wypadaniem włosów

Problem wypadania włosów

Współpracując na co dzień z gabinetem trychologicznym Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie mam do czynienia z pacjentami borykającymi się z problemem nadmiernego wypadania włosów.

Rola dietetyka w walce z nadmiernym wypadaniem włosów

Problem wypadania włosów dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Skuteczna dietoterapia oraz odpowiednie odżywienie organizmu są kluczowe w radzeniu sobie z tym problemem. W praktyce dietetyka, na co dzień, spotykam się z osobami borykającymi się z nadmierną utratą włosów. Powodów łysienia jest wiele, jednak do najczęściej spotykanych zaliczam problemy z tarczycą – niedoczynność tarczycy, zapalenie tarczycy Hashimoto; niedobory zarówno witamin jak i minerałów (m.in. biotyna, żelazo, krzem, mangan, cynk, miedź), zaburzenia hormonalne, dysbioza jelitowa, a także alergie lub nietolerancje pokarmowe.

Najczęstsze przyczyny

Niedoczynność tarczycy czy zanikowe zapalenie tarczycy typu Hashimoto przyczyniają się do intensywnej utraty włosów, szczególnie u kobiet. Często są to jedne z pierwszych objawów zwiastujących zaburzenia pracy tego gruczołu. Dlatego ważne jest zbadanie hormonów tarczycy oraz wykonanie USG gruczołu tarczowego.

Niedobory żelaza bardzo szybko odczujemy obserwując zbyt dużą ilość włosów pozostawionych na szczotce. Żelazo to minerał, który wpływa na oddychanie komórkowe, dotleniając mieszki włosowe, działa pozytywnie na podziały komórek, a co za tym idzie wzrost włosów. Niezbędne jest jednak środowisko, w którym żelazo może się sukcesywnie przyswajać. Bardzo dobrze wchłania się w kwaśnym środowisku, stąd zalecane jest spożywanie produktów bogatych w żelazo w towarzystwie witaminy C. Istotne jest też odpowiednie zakwaszenie żołądka, które na skutek przetworzonej żywności, nadmiaru cukru, stresu, przyjmowania leków zobojętniających tzw. osłonowych na żołądek, nie jest takie jak być powinno – czyli bardzo kwaśne! Niedobory żelaza powodują łamliwość włosów oraz ich osłabienie, skutkując ich obfitym wypadaniem. Na przyswajanie żelaza wpływa również poziom miedzi, odpowiedzialnej za pigmentację włosów.

Wspominając o miedzi nie można zapomnieć o cynku – pierwiastku antagonistycznym, którego nadmiar w organizmie może powodować niedobór miedzi. Trzeba zbadać proporcję cynku do miedzi wykonując analizę pierwiastkową włosów. Wysycenie cynkiem można sprawdzić także robiąc badanie z krwi na fosfatazę alkaliczną (zasadową).

Kolejny istotny minerał to krzem, pierwiastek życia, który wraz z witaminą C, bierze udział w syntezie kolagenu, przez co ma wpływ na sprężystość tkanek. Przekłada się to również na wygląd włosów. Zarówno krzem jak i mangan wpływają korzystnie na grubość i elastyczność włosów. Warto zatem przyjmować krzem, należy jednak być systematycznym i cierpliwym. Badania wykazały, że efekty przyjmowania 10mg krzemu są widoczne po 9 miesiącach kuracji, więc nie prędko. Na sprężystość włosów wpływa również biotyna. Witamina, która bardzo często występuje w preparatach wspierających kondycję włosów. Ponad to biotyna oddziałuje na mieszki włosowe oraz działa sebonormalizująco na gruczoły łojowe.

Zarówno alergie jak i nietolerancje pokarmowe przyczyniają się do zaburzeń pod kątem mikrobioty jelit, problemów żołądkowo jelitowych, a co za tym idzie utrudnionego przyswajania niezbędnych składników odżywczych. Jeśli podejrzewasz u siebie alergie lub nietolerancje, to warto skonsultować to z dietetykiem, gdyż bagatelizowanie objawów może doprowadzić np. do poważnych niedoborów. Dietetyk pomoże w znalezieniu przyczyny występowania nadwrażliwości pokarmowych, dobierze odpowiedni plan żywieniowy, by nie nabawić się niedoborów, co jest dość częstym problemem w stosowaniu diety eliminacyjnej bez pomocy specjalisty.

Moją rolą, jako dietetyka, jest znalezienie pierwotnej przyczyny problemu dlatego uważam, że niezbędna jest odpowiednia diagnostyka niedoborów. Warto wykonać badania laboratoryjne z krwi oraz rozważyć zrobienie analizy pierwiastkowej włosów. APW jest badaniem obrazującym stan odżywienia organizmu na podstawie 29 minerałów np. selenu, jodu, cynku, miedzi, żelaza, krzemu, manganu; a także pierwiastków toksycznych np. glin, kadm, ołów, rtęć, arsen.

wypadanie włosów dieta

Jakie badania laboratoryjne z krwi warto wykonać?

  • Przede wszystkim panel tarczycowy do którego zaliczamy TSH, fT3, fT4, antyTPO, antyTG.
    Można dodatkowo rozważyć USG tarczycy, by wykluczyć stan zapalny tarczycy

  • Morfologię krwi oraz gospodarkę żelaza czyli żelazo oraz ferrytynę

  • Panel hormonów

  • Poziom witaminy D3

  • Glukozę i insulinę na czczo

  • Witaminę B12 oraz kwas foliowy

  • Badanie kału pod kątem mikrobioty jelitowej np. KyberKompakt

  • Ewentualnie alergie ( IgE) oraz nietolerancje pokarmowe (IgG-zależne)

Odpowiednio dobrana dietoterapia oraz suplementacja witaminowo-mineralna pozwolą działać na przyczynę nadmiernego wypadania włosów od wewnątrz. Warto również skonsultować ten problem z Trychologiem. Trycholog to specjalista zajmujący się problemami owłosionej skóry głowy. Wykonując badanie trichoskopowe potrafi określić stan skóry głowy, diagnozując przyczyny łysienia. Współpracując ze specjalistami trychologami oraz dermatologami z Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie, kompleksowo zajmujemy się problemem łysienia.

Zachęcam do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *